Adana PRP

Adana PRP

Adana PRP Trombosit Zengin Plazma, Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca trombosit zengini plazma (PRP) adı verilen bir preparat ve yaralanmaların tedavisinde potansiyel etkinliği hakkında çok şey yazılmıştır. Birçok ünlü sporcular - Tiger Woods, tenis yıldızı Rafael Nadal ve diğer bazı kişilerin - örneğin burkulan dizler ve kronik tendon yaralanmaları gibi çeşitli sorunlar için PRP aldık. Bu tür hastalıklar tipik olarak ilaçlar, fizik tedavi ya da ameliyatlarla tedavi edilmiştir. Bazı sporcular, PRP'ye, yarışa daha çabuk dönebileceklerini belirttiler. PRP, kanla tipik olarak bulunan plazmadan çok daha fazla platelete sahip plazadır. Trombosit konsantrasyonu - ve dolayısıyla büyüme faktörlerinin konsantrasyonu - normalden 5-10 kat fazla (veya daha zengin) olabilir.

Adana PRP geniş çaplı tanıtımlara kavuşmuş olsa da, şu halde halen devam eden sorular var:
Trombosit açısından zengin plazma tam olarak nedir?
O nasıl çalışır?
PRP ile hangi koşullar tedavi ediliyor?
PRP tedavisi etkili midir?
Trombositten zengin plazma (PRP) nedir?
Kan esas olarak sıvı (denilen plazma) olduğu, ancak, aynı zamanda, küçük katı bileşenler içeren (kırmızı hücreler, beyaz hücreleri ve trombositler.) trombositler iyi pıhtılaşma kanda önemi iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, trombositler ayrıca yaralanmaların iyileşmesinde önemli olan büyüme faktörleri olarak adlandırılan yüzlerce proteini de içerir.
 
Bir PRP preparatını geliştirmek için, önce bir hasta hastadan kan alınmalıdır. Trombositler diğer kan hücrelerinden ayrılır ve santrifüjasyon adı verilen bir işlem sırasında konsantrasyonları artırılır. Ardından artan trombosit konsantrasyonu kalan kan ile birleştirilir.
PRP Nasıl Çalışır?
Laboratuar çalışmaları, PRP'nin nasıl yürüdüğünün tam olarak bilinemesine rağmen, PRP'deki büyüme faktörlerinin artan konsantrasyonunun iyileşme sürecini potansiyel olarak hızlandırabileceğini göstermiştir.
Şifanın hızlandırılması için yaralanma bölgesi PRP hazırlığı ile tedavi edilir. Bu, iki yoldan biriyle yapılabilir:
Yaralı bölgeye PRP dikkatli bir şekilde enjekte edilebilir. Örneğin Aşil tendonu iltihabında sıklıkla koşucular ve tenisçilerde görülen bir durum olan topuk kordonu şişmiş, iltihaplı ve ağrılı olabilir. PRP ve lokal anestetik karışımı doğrudan bu iltihaplı dokuya enjekte edilebilir. Daha sonra, enjeksiyon bölgesindeki ağrı aslında birinci veya iki hafta artabilir ve hastanın faydalı bir etki hissetmesi birkaç hafta sürebilir.
PRP, bazı yaralanmalar için cerrahiden sonra iyileşmeyi iyileştirmek için de kullanılabilir. Örneğin, tamamen yırtılmış topuk kablosu olan bir sporcu, tendonun onarımı için ameliyat yapılmasını gerektirebilir. Yırtık tendonun iyileşmesi muhtemelen ameliyat sırasında yaralı bölgeyi PRP ile tedavi ederek iyileştirilebilir. Bu, PRP'nin yırtılmış dokulara gerçekten dikilmesini sağlayan özel bir yolla hazırlanmasıyla yapılır.